Kodėl Ututi ne šperoms

Nesenai teko bendrauti su keliomis studentų atstovybėmis. Beveik visada ukildavo diskusijų apie nusirašinėjimą ir klausimų, ar Ututi nėra dar vienas špargalkių portalas. Mano atsakymas buvo kategoriškas — NE.

Ututi vizija

  • Visa studijoms reikalinga medžiaga prieinama vienoje vietoje.
  • Dėstytojai dalinasi savo užrašais (paskaitų konspektais) viešai.
  • Studentai konspektus kuria bendrai.
  • Viešumas ir bendradarbiavimas gerina studijų kokybę.

Kas yra Ututi?

Ututi — tai bendravimo ir bendradarbiavimo aplinka studentams ir norintiems prie atvirumo idėjos prisidėti dėstytojams, kuri leidžia:

  • keistis paskaitų konspektais, skaidrėmis ir kitokia studijoms reikalinga medžiaga;
  • bendrauti naudojantis grupės el.pašto konferencija;
  • surasti daugelio, universitetuose dėstomų dalykų aprašymus.

Ututi galima palyginti su universiteto intranetu. Skirtumas tik tas, kad Ututi yra pritaikytas studentų, o ne universiteto administracijos poreikiams ir yra skirtas platesnei auditorijai — jungia visos Lietuvos studentus.

Ututi.lt vs šperos.lt

Ututi Šperos
Tinklapio tikslas Studentams suteikti mokymuisi reikalingus įrankius ir surinkti studijoms reikalingą medžiagą. Sukaupti referatų, rašto darbų ir špargalkių duomenų bazę.
Turinio licencijavimas Laisvoji licencija, panaši į tą, kurią naudoja Wikipedia. Turinys yra viešas ir nepriklauso Ututi kūrėjams. Uždara licencija: siųsdami ar skelbdami bet kokią medžiagą www.speros.lt tinklalapyje, ją siunčiantys asmenys neatlygintinai perduoda www.speros.lt teisėtam valdytojui visas turtines autoriaus teises į atsiųstą medžiagą ir informaciją ir sutinka, kad ši medžiaga be www.speros.lt rašytinio sutikimo negali būti skelbiama jokiame kitame tinklalapyje ar naudojama komerciniais tikslais.
Tikslinė auditorija Aukštųjų mokyklų studentai ir dėstytojai. Moksleiviai ir studentai.
Informacijos įkėlimo motyvai Studijų medžiaga keliama todėl, kad naudotojai yra linkę dalintis turima informacija. Savo rašto darbus skelbia tie, kam atsiskaitymui prireikė svetimo referato, kurį galima gauti nemokamai tik įkėlus savo darbų.
Informacijos pobūdis Konspektai, skaidrės, kiti studijų failai, grupės el.laiškai. Referatai, rašinėliai ir kiti rašto darbai.
Funkcionalumas El.pašto konferencija
Vikio dokumentai
Failų saugykla
Universitetų, fakultetų ir dalykų puslapiai
Galimybė stebėti dalykus
Rašto darbų katalogas
Darbų siuntimas
Mokestis už atsisiunčiamus darbus
Paslaugų katalogas
Skelbimai (pvz. magistro darbai, referatai, kursiniai pagal užsakymą)
Forumas

Išvados. Svetainių tikslai ir funkcionalumai skiriasi ir nukreipti į skirtingų poreikių žmones. Žinoma, iš gero konspekto galima pasidaryti ir gerų špargalkių, bet ši funkcija toli gražu ne pagrindinė Ututyje.

Papildyta (2009-10-24). Sulaukiau kelių pastabų apie tai, kad problema yra ne vien nusirašinėjime bet ir plagijavime. Visiškai sutinku, kad rašto darbų duomenų bazės suteikia galimybę pateikti svetimą darbą kaip savo, nes galima surasti pvz. Šiaulių universiteto referatą ir jį pristatyti Kauno technologijos universiteto dėstytojui. Taip, tai problema, ypač, kai Google paieškos sistema negali indeksuoti svetainės turinio, nes tada dėstytojas negali paieškoti ir įsitikinti, kad darbas nera plagiatas.

Kai Ututi taps plačiai naudojamas ir surinksime solidžią medžiagos bazę, galėsime įdiegti plagiatų paieškos funkciją. Tačiau kai kurie dėstytojai sugeba išvengti plagijavimo problemos jau dabar. Kaip? Labai paprastai, jų užduotys nuolat atnaujinamos ir keičiamos. Namų darbai paruošti taip, kad vien kopijavimas nepadės. Pvz. ne šiaip paruošti referatą, bet pristatyti kažkokią temą arba padaryti dviejų darbų lyginamąją analizę. Be to, techninių specialybių dėstytojui užtenka tiesiog paprašyti studento paaiškinti savo darbą (pvz. kaip veikia jo sukurta programa ir pan.).

Raukim piktžoles su šaknim 🙂