Atviras mokslas, arba kada universitetams negaila

Kol Lietuvos aukštojo mokslo įstaigos atkakliai laikosi autorinių teisių ir uždarumo politikos, o studentai dreba dėl kiekvieno paviešinto dėstytojo failo, prie atviro mokslo judėjimo jungiasi geriausiai pasaulio universitetai. Kiekvieną dieną į internetą keliamos naujos filmuotos paskaitos bei akademinė medžiaga, universitetų dėstytojai ir studentai aktyviai dalyvauja bendro turinio kūrime, o visa medžiaga yra pateikiama patogiai – pagal sritis ir konkrečius kursus. Ir tai prieinama visiems. Skamba neįtikimai?

Garsiausi universitetai dalinasi

2000 metais Rice universiteto (JAV) studentų iniciatyva buvo pradėtas kurti projektas Connexions, kurio tikslas buvo sukurti aplinką, skirtą studentams ir dėstytojams dalintis, kartu kurti bei publikuoti atnaujintą akademinę medžiagą internete. Pirmieji paviešinti buvo Rice unversiteto kursai, o dabar projekte galima rasti virš 4500 įvairių sričių medžiagos kinų, anglų, italų japonų, portugalų, ispanų, thai kalbomis, sukeltos dėstytojų ir studentų iš viso pasaulio.

Masačiusetso technologijų universitetas (MIT) Jungtinėse Valstijose yra vienas labiausiai žinomų atviros studijų medžiagos propaguotojų. 2001 metais buvo paskelbtas projektas “MIT OpenCourse Ware (OCW)” – internetinis puslapis, į kurį yra nuolat keliamas šio universiteto kursų turinys. Šiuoe metu puslapyje, kurį per mėnesį aplanko virš 50 milijonų žmonių, galima surasti visų šiame universitete dėstomų sričių kursus ir jų medžiagą. Be to, medžiaga yra verčiama į kitas pasaulio kalbas, pvz., kinų, ispanų, portugalų, persų.

2009 metais Yale (JAV) universiteto studentas Richard Ludlow, kuriam OCW projektas padėjo išlaikyti egzaminą, pradėjo Academic Earth projektą. Kaip ir Connexions ar OCW, šio tikslas yra suteikti galimybę susipažint su kvalifikuota akademine medžiaga tiems studentams visame pasaulyje, kurie niekada negalėtų to padaryti patys. Šiuo metu projekte sukaupta daugiau nei 1500 kursų medžiagos iš tokių universitetų kaip MIT, Oxford, Berkeley, Harvard, Princeton, Yale ir kiti.

Tai – tik keli pavyzdžiai. Atviros studijų medžiagos duomenų bazę iš įvairių unversitetų turi sukaupęs OpenCulture projektas. Į YouTube edu kasdien yra įkeliama paskaitų iš įvairių kolegijų ir universitetų – dabar jame yra virš 60,000 vaizdo klipų su edukacine medžiaga, kaip ir iTunes U puslapyje, kuriame yra virš 300,000 video ir audio failų iš 600 aukštojo mokslo įstaigų.

Akademinė medžiaga – universiteto kokybės rodiklis

Kodėl garsiausi pasaulio universitetai viešina savo medžiagą? Iš vienos pusės tai rodo brandų požiūrį į patį mokslo reiškinį: žinios turi būti atviros ir prieinamos visiems. Taip bandoma spręsti besivystančių šalių mokslo ir mokymo resursų trūkumo problemas: dėstytojai skatinami naudoti šią medžiagą savo paskaitose, studentai – papildomai mokytis savarankiškai.

Kita vertus, kol Lietuvos universitetai varžosi dėl studentų paleisdami televizinius klipus mėnesį prieš abitūros egzaminus, pažangesni universitetai savo “kokybės įrodymus” pateikia paviešindami savo dėstytojų kuriamą ir skaitomą medžiagą. Ir visai nesvarbu, kiek žmonų tai peržiūrėjo ar parsisiuntė paskaitas, į tokius universitetus kaip Yale, Harvard and MIT stojančiųjų konkurencija yra milžiniška, o lektorių auditorijos – sausakimšos.

Galiausiai atvirumas skatina palaikyti akademinį universiteto lygį: “simuliuojantys”dėstytojai jų paskaitas stebint milijonui klausytojų ilgai nedėsto.

Pabaigai – dar keletas atviros studijų medžiagos bazių: